Mucizevi Meyve “Hurma”

hurma2Hurma, Kuran’da pek çok ayette bahsi geçen, cennet nimetleri arasında “eşsiz-hurma” (Rahman Suresi, 68) ifadesiyle nitelendirilen bir meyvedir. Allah’ın Kuran’da bildirdiği bu meyve incelendiğinde, pek çok önemli özelliği olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma, günümüzde lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği nedeniyle de tercih edilen bir besindir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir.

Kolesterol

Hurmada hiç kolesterol bulunmamaktadır. Dolayısıyla kolesterole geçit vermemektedir.

Yüksek Enerji Deposu

Hurmada bulunan B2 vitamini ile vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

Kalp ve Damar

Kalp dostu olarak bilinen elmada daha çok bakır ve çinko bulunurken hurmada, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demirin 2 kat daha fazla olduğu, düzenli olarak tüketildiğinde ise kalp ve damar açıcı özelliği kanıtlanmıştır.

Karaciğer

Karaciğer yağlanmasına karşı koruyucudur ve toksik maddelerin atımını hızlandırır.

Böbrek, Mesane

Hurma böbreklerin yıkanmasına, çalışmasına yardım eder. Böbrek iltihabının iyileşmesine yardımcı olur.

Sindirim Sistemi

Lif oranı yüksek olmasıyla laksatif etkiye sahiptir, aç karnına tüketildiğinde kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Mide ve Bağırsaklar

Kişi ishal olduğu zaman veya kustuğu zaman çok su, tuz, potasyum ve glikoz kaybeder hurmada ise bunlardan hepsi bol miktarda bulunur.

Sağlıklı Büyüme

Birçok besin öğesini yüksek oranda içeren tek meyve olan hurma bebek ve çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlar.

Doğum Kolaylaştırıcı

İçerisindeki oksitosin hormonu benzeri bir madde ile doğumu kolaylaştırır.

Hamilelik Dönemi

Doktorlar hurmanın hamilelikte çok önem taşıdığını vurguluyorlar. Folik asit olması sebebiyle yeni kan hücresi yapımında, vücut yapı taşı olan aminoasitlerin yapımında, hücrelerin yenilenmesinde önem taşır. Potasyum olması sebebiyle uzun süreli bulantı tepkimelerde potasyum eksikliğini giderir. Demir olması sebebiyle kansızlığı giderir.

Anne Sütü

İçerisinde Potasyumun bol olması sebebiyle anne sütünü artırır.

Sinir, Stres

B vitaminlerinden ve magnezyum minerali yönünden zengin olması sebebiyle depresyon ve sinir hastalıklarına karşı koruyucudur.

Kemik Erimesi

Hurmada bol miktarda bulunan kalsiyum ve fosfat ile kemik zayıflığına karşı bünyenin korumasına yardımcı olur.

Şeker Hastalığı

İçerisinde sakkaroz bulunmadığı için şeker hastaları belli miktarda tüketebilirler.

Bağırsak Parazitleri

Aç karnına tüketildiğinde bağırsak parazitlerini öldürür.

Afrodizyak

Cinsel performans artırmada etkilidir.

Üst Solunum Yolları

Boğaz ağrısı, astım, bronşit ve soğuk algınlığı şikayetlerini gidermede yardımcı olur, balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı etkileri vardır.